امروز سه شنبه ۶ مهر ۱۳۹۵ / ۲۵ ذیحجه ۱۴۳۷ /

اخبار مهم / اخبار / ... /
ویژه برنامه های شبکه دو به مناسبت ماه مبارک رمضان و تابستان ‌١٣٩٠

دفعات نمایش: 2501

تاریخ درج در سایت: 1390/04/03

گروه های برنامه ساز این شبکه به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و آغاز فصل تابستان هر کدام به نوبه خود برنامه هایی را آماده کرده اند که در ذیل به معرفی آنها پرداخته می شود:

.گروه معارف شبکه دو سیما با تهیه و پخش برنامه های متنوع همچون هفت بهشت، پندار ‌٢، ارمغان، آب و آینه، سلام، جاودانه ها، ذکر محبوب، نکته های ناب، شب های رمضان، ترنم، ترتیل قرآن، ‌١٤٤٥، مهرورزی و گزارش هایی از مسابقات بین المللی قرآن کریم در ماه مبارک رمضان به استقبال آغاز فصل تابستان و ماه پربرکت رمضان می رود.

«هفت بهشت» و «پندار‌٢» عنوان دو برنامه به تهیه کنندگی محمد تاجیک است که با آغاز فصل تابستان روی آنتن می روند.

«هفت بهشت» مسابقه ای معارفی با پیام و محتوایی معارفی است که در ‌٥٥ قسمت ‌٦٠ دقیقه ای با حضور سه گروه شرکت کننده در استودیوی برنامه تولید و پخش خواهد شد. تصویربرداری این مسابقه که از جذابیتهای بسیاری برخوردار است با ‌١٠ دوربین، از وجه تمایز آن با سایر مسابقات تلویزیونی است. همچنین تمام تریبون های این برنامه با آکواریوم هایی از ماهی های زینتی خلیج فارس مزین شده است. کارگردانی تلویزیونی این مسابقه که برای پخش در ایام تابستان تهیه و تولید می شود را جمشید کلانتری بر عهده دارد.

برنامه «پندار‌٢» نیز که به تهیه کنندگی محمد تاجیک برای پخش از شبکه دو در ایام تابستان تولید شده در ‌٥٢ قسمت، مباحث جنجالی روز دنیا از جمله مدعیان امامت و پیغمبری، بهائیت و کلیساهای خانگی، انسانهای نوظهور،‌ جن، شیطان پرستی و هولوکاست را به تصویر کشیده و مورد تحلیل و بررسی قرار می‌دهد. این برنامه در قالب آیتمی با عنوان سینمای آخر الزمان سعی دارد علاوه بر پخش بخش هایی از آثار نمایشی هالیوودی به نقد و بررسی مضمون آنها بپردازد. دکتر اسماعیل شفیعی سروستانی، دکتر مجیدشاه حسینی، استاد علی اکبر رائفی پور، استاد نقیب پور و استاد سعید اصفهانیان از کارشناسان این برنامه هستند.

«ارمغان»، «آب و آینه»، «سلام» و «جاودانه ها» از دیگر برنامه های گروه معارف شبکه دو سیما هستند که برای پخش در ایام تابستان، اعتکاف و ماه رمضان در نظر گرفته شده اند. این برنامه ها بصورت آیتم های کوتاه سخنان بزرگان دین، احادیثی از ائمه معصوم(علیهماالسلام) و همچنین سخنان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، امام خمینی(ره) را به مخاطبان شبکه دو تقدیم می کند.

همچنین در ایام ولادت و اعیادی همچون ولادت امام علی(ع)، امام محمد تقی(ع)، مبعث حضرت رسول(ص) و نیز وفات معصومین گروه معارف شبکه دو سیما در قالب آیتم «ذکر محبوب» به تهیه کنندگی مرتضی یعقوبی به پخش مداحی های فاخر توسط مداحانی چون حاج محمود کریمی، محمدرضا طاهری، میرداماد و حدادیان خواهد پرداخت.

پخش ویژه برنامه «نکته های ناب» به تهیه کنندگی محمود متوسل و کارگردانی جواد آل محمد که در مدت زمان ‌٤ دقیقه سخنان حجت الاسلام والمسلمین قرائتی پیرامون موضوعات معارفی و دینی از جمله نیایش، نماز و اخلاص را به سمع و نظر مخاطبان می رساند در تابستان و ماه رمضان نیز ادامه خواهد داشت.

ویژه برنامه های «شب های رمضان» با محوریت خانواده به تهیه کنندگی پیام ابراهیم پور که در ایام ماه مبارک رمضان دقایقی پیش از اذان مغرب و افطار روی آنتن شبکه دو می رود این بار با هدف محور قرار دادن «خانواده» به عنوان کوچکترین اما اصلی ترین عضو اجتماع سعی دارد متناسب با رسالت شبکه دو که همان خانواده محوری است پیش رود و با حضور میهمانانی از تمامی اقشار اجتماع در برنامه خود تعامل و ارتباطی دو سویه با مخاطبان ایجاد کند.

«ترنم» و «ترتیل قرآن» به تهیه کنندگی مهدی خداوردیان دو ویژه برنامه دیگر از گروه معارف شبکه دو سیما هستند که هر کدام در‌٣٠ قسمت در ماه مبارک رمضان میزبان مخاطبان این شبکه خواهند شد. بررسی نکات اخلاقی و معنوی پیرامون ماه مبارک رمضان، برگزاری مسابقه های قرآنی و شعرخوانی با مضمون قرآن از آیتم های برنامه «ترنم» هستند که با حضور نوجوانان در استودیوی برنامه و حجت الاسلام محمدی به عنوان کارشناس مذهبی این برنامه در ماه مبارک هر روز به مدت ‌٢٥ دقیقه روی آنتن می رود.

همچنین در بخش «ترتیل قرآن» نیز در هر روز از ماه مبارک رمضان ‌٥ نوجوان نخبه قرآنی که در زمینه ترتیل قرآن موفق به کسب رتبه های بین المللی شده اند به قرائت قرآن کریم به سبک ترتیل می پردازند.

برنامه «1445» طرحی قرآنی است که گروه معارف شبکه دو قرار است رمضان امسال در قالب این طرح به تفسیر سوره انفال بپردازد.

«مهرورزی» برنامه دیگری از گروه معارف این شبکه است که به تهیه کنندگی جواد عظیمی ساخته شده و «گزارشهایی از مسابقات بین المللی قرآن کریم در ماه مبارک رمضان»در ایام تابستان از شبکه دو روی آنتن می رود.

***

«مسابقه محله، قصه های ململ، فیتیله دو، عصرانه، شیب تند، سری جدید شکرستان، شادونه در سرزمین دونه ها، سیر تا پیاز، سریال امروز فردا، رسیدیم و رسیدیم، جمعه به جمعه خونه به خونه، عبور موقت، استودیوی پورنگ، مسابقه آشپزی و مسابقه گنج و رنج» از برنامه های گروه کودک و نوجوان شبکه دو سیماست که در ایام تابستان از این شبکه پخش خواهد شد.

«مسابقه محله» که سالهای سال است هر جمعه از شبکه دو سیما پخش می شود تابستان امسال نیز از این شبکه پخش می شود. این برنامه که به تهیه کنندگی مسعود روشن پژوه تولید می شود هر هفته به یکی از شهرهای کشورمان سفر کرده و یکی از مسابقات مربوط به آن منطقه را برای مخاطبان به نمایش می گذارد. این برنامه نیز هر جمعه صبح ها به مدت ‌٢٠ دقیقه پخش خواهد شد. اجرای مسابقه محله را مسعود روشن پژوه به عهده دارد.

«قصه های ململ» به تهیه کنندگی محمود سلامیان با شروع فصل تابستان با آیتم های متنوعی چون جنگ هفته، پزشکی ـ سلامت، پیام های بازرگانی، دانستنی ها و مشاوره تلفنی از شبکه دو پخش خواهد شد. این برنامه هر روز با دو آیتم جدید به روی آنتن می رود که هر کدام از این بخش ها به ارائه نکات آموزنده پیرامون مسائل تربیتی، آموزشی و مهارتهای زندگی به کودکان و حتی نوجوانان می پردازند. نحوه اجرا و حتی محتوای برنامه ململ در تابستان تغییر می کند و این برنامه با اضافه شدن ‌٨ عروسک که همگی از دوستان و خانواده ململ هستند رنگ و بوی دیگری به خود خواهد گرفت.

مجموعه برنامه «فیتیله دو» به تهیه کنندگی محمد طبیبی و کارگردانی محمد مسلمی که از جمعه ‌٢٠ خرداد از شبکه دو روی آنتن رفت این بار با نگاهی نو و تعاملی دو سویه لحظات شاد و مفرحی را برای کودکان و خانواده ها رقم می زند. این برنامه که با همکاری و مشارکت روانشناسان به روی آنتن می رود سعی دارد علاوه بر ایجاد فضایی متنوع و زیبای بصری با دورهم جمع کردن اعضای خانواده به والدین در ارتباط با مبنا و مؤلفه های صحیح تربیت فرزندان نکاتی را یادآوری کند. «فیتیله دو» علاوه بر جمعه شب در مناسبتهای مذهبی همچون ولادت و شهادت ائمه معصوم(علیهماالسلام) با نگاهی به سجایای اخلاقی و سیره این بزرگان پخش می شود.

«عصرانه» به تهیه کنندگی اکرم معصومی در دو بخش زنده و تولیدی با آیتم های نمایشی به مسائلی که نوجوانان امروز با آن مواجه می شوند خواهد پرداخت. این برنامه در ‌١٠٠ قسمت ‌٣٠ دقیقه ای قرار است در ایام تابستان روی آنتن برود و کارشناسانی چون دکتر خوش خلق و علم داری در آن حضور دارند که به مسائل اخلاقی، اجتماعی و فرهنگی نوجوانان جامعه در راستای ترسیم آینده ای روشن برای آنان می پردازند.

«شیب تند‌٢» برنامه ای دیگر از گروه کودک و نوجوان شبکه دو سیماست که به کارگردانی جمشید کلانتری و تهیه کنندگی نوید محمودی در ‌١٨٠ قسمت ‌٣٠ دقیقه ای سعی دارد با چشم اندازی طنز گونه به بررسی و تحلیل مسائلی پیرامون نوجوانان و جامعه بپردازد. فضای کلی «شیب تند‌٢» بر پایه طنز استوار است و این برنامه سعی دارد با نمایش هایی از جنس طنز، نوجوانان جامعه را که هر کدام به نوبه خود می توانند در آبادانی این مرزِ بوم سهیم باشند در مسیر رسیدن به‌ آرمان های روشن خود هدایت کند. این برنامه در دو بخش نمایشی «ف ف» که حسین رفیعی ایفای آن را برعهده دارد و همچنین «رعنا و مینا» که نقش آفرینی آنها را نازنین پیرکاری و مهرآسا صمدی بر عهده دارند در ایام تابستان از شنبه تا چهارشنبه، عصرها از شبکه دو پخش خواهد شد.

سری جدید«شکرستان» به کارگردانی بابک نظری و تهیه کنندگی سید مسعود صفوی نیز با آغاز فصل تابستان با قصه های متفاوت و جدیدی چون «نسل سوخته» که به مقولة تأثیرتغییر زمان بر خواسته ها و عملکردهای انسانی می پردازد و قصه «آشتی کنان الماس و فرزندان» که روایت فراموش کردن بدی ها و پاک نمودن دل ها از کینه دیرینه دو فرد نسبت به یکدیگر است به روی آنتن خواهد رفت.

«شادونه در سرزمین دونه ها» به تهیه کنندگی علی اکبر ذاکری با آغاز فصل تابستان علاوه بر پخش آیتم های جدید و متنوع با حضور عروسکی به نام نادونه از شبکه دو پخش خواهد شد. «قصه های عمه خورشید»، «دستهای من و بابام»، «نقاش کوچولو» از آیتم های متنوع شادونه در سرزمین دونه ها هستند. در بخش «قصه های عمه خورشید» شاهد آیتمی نمایشی با حضور بچه ها خواهیم بود و سارا خیرخواه در این بخش به بیان موضوعاتی در زمینه های مختلف خواهد پرداخت.

در آیتم «دستهای من وبابام» نیز مخاطبان خواهند آموخت که چگونه می توان با استفاده از خلاقیت های خود از برخی وسایل دور ریختنی و بدون استفاده، کاردستی ساخت. اجرای این بخش را معروف و عرفان فیضی به عهد دارند و در «نقاش کوچولو» مخاطبان موضوع نقاشی را حدس می زنند.

برنامه «سیر تا پیاز» به تهیه کنندگی سمیرا فلاح نژاد کاری دیگر از گروه کودک و نوجوان شبکه دوسیماست که در ‌٣٠ قسمت به ارائه مسائل آموزشی و تربیتی به کودکان و نوجوانان خواهد پرداخت. در این برنامه که با شروع فصل تابستان از شبکه دو روی آنتن می رود. موضوعاتی چون حسادت، مشورت و وابستگی که از دغدغه های اصلی کودکان و نوجوانان به شمار می روند مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

«سریال امروز و فردا» به کارگردانی حسین قناعت و تهیه کنندگی داوود قچاق با مضمون کودک با آغاز تعطیلات مدارس و شروع اوقات فراغت دانش آموزان از شبکه دو سیما روی آنتن می رود. این سریال داستان زندگی پسرخردسالی را به تصویر می کشد که در ارتباط با مسائل و مشکلاتی که خانواده اش با آن دست و پنجه نرم می کنند، انشایی می نویسد که این متن سرآغاز ماجراهایی در زندگی اوست. در این سریال بازیگرانی چون فاطمه گودرزی، رضا فیضی، احمد علامه دهر، پویا گنجی و دریا مرادی به ایفای نقش می پردازند.

«رسیدیم و رسیدیم» کاری از گروه کودک و نوجوان شبکه دوسیماست که به تهیه کنندگی احسان نیلی در تابستان سال جاری از شبکه دو روی آنتن می رود. این برنامه تصویرگر سفر نوجوانی است که به روستاهای کشور سفر کرده و با فرهنگ، آداب و رسوم و شغل های مردم آن دیار آشنا می شود. رسیدیم و رسیدیم علاوه بر معرفی بافت های قدیمی و سنتی روستاهای مختلف کشور از فضایی آموزشی نیز برخوردار است و کودکان و نوجوانان را با شغل های مردم شهرها و روستاهای مختلف آشنا می کند.

«جمعه به جمعه، خونه به خونه» نیز به تهیه کنندگی و کارگردانی مجید قناد با آیتم های متنوع و شاد در فصل تابستان مهمان مخاطبان خواهد بود. این برنامه سعی دارد علاوه بر برقراری ارتباط با بچه ها، با والدین نیز در زمینه مسائل مختلف تربیتی و آموزشی کودکان امروز که آینده سازان فردای این کشور هستند تعامل برقرار کند. آیتم های متنوع و شاد این برنامه به صورتی طراحی شده که با شعر، نمایش و مسابقه همراه است به گونه ای که در هر برنامه از جمعه به جمعه، خونه به خونه علاوه بر برگزاری مسابقه حضوری و تلفنی، ‌٦ نمایش و ‌٨ سرود با محتوا و مضامین کودک و نوجوان به سمع و نظر مخاطبان می رسد.

برنامه «عبور موقت» که پخش آن چند هفته ای است از شبکه دو سیما شروع شده است با اجرای داریوش فرضیایی و امیر محمد متوسلیان به صورت نمایشی و با هدف آموزش مسائل تربیتی به مخاطبان، هر جمعه مهمان خانه مخاطبان است. این برنامه در ‌١٠ قسمت عبور موقتی است تا مسلم آقاجان زاده به عنوان تهیه کننده برنامه، سریال پورنگ را آماده کند. این برنامه نیز در ایام تابستان عصرهای جمعه پخش خواهد شد.

«استودیوی پورنگ» (سریال عموپورنگ) به تهیه کنندگی مسلم آقاجان زاده و کارگردانی محمد علیپور در ‌٥٢ قسمت، تابستان ‌١٣٩٠ میزبان مخاطبان کودک و نوجوان شبکه دو سیما می شود. این برنامه با برخورداری از جنبه های آموزشی به کودکان در هر قسمت به یک موضوع اخلاقی ـ تربیتی می پردازد. «استودیوی پورنگ» در قالب روایت داستان گونه، تصویرگر تلاش های عموپورنگ در جهت ساخت برنامه در یک استودیو است که به دنبال آن اتفاقات جذاب و جالبی رخ می دهد که فضای برنامه را متنوع و مفرح می کند.

«مسابقه آشپزی» به تهیه کنندگی سوسن کرامتی و ژاله موقر نیز در ایام تابستان با اجرای عمو مهربان (مجتبی ظریفیان) پخش خواهد شد. در این برنامه که صبحها پخش می شود بین دو گروه مسابقه آشپزی برگزار می شود و داوران مسابقه هم از هنرمندان خواهند بود.

همچنین برنامه ای تحت عنوان «مسابقه گنج و رنج» به تهیه کنندگی حمیدرضا توسلی در ایام تابستان از شبکه دو سیما پخش می شود.

***

گروه فیلم و سریال شبکه دو سیما همزمان با ایام تابستان و فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، آثار نمایشی بسیاری را همچون من قهرمان نیستم، کاشی ‌٣١٣، جایزه، کفش های پاره، و سریالهای چمدان، سی امین روز، نشانی، قسم، شهریار، و او یک فرشته بود تهیه و آماده پخش کرده که در آینده ای نزدیک در جدول پخش برنامه های این شبکه قرار خواهد گرفت.

فیلم تلویزیونی «من قهرمان نیستم» به کارگردانی محسن توکلی و تهیه کنندگی مجید مظفری برای پخش در تابستان تهیه و تولید می شود. ماجرای این فیلم که فیلمنامه آن را اکبر و اصغر روح نوشته اند درباره کودکی است که در مسیر زندگی ماجراهایی برایش رقم می خورد.

فیلم تلویزیونی «کاشی ‌٣١٣» به کارگردانی حسین تبریزی و تهیه کنندگی یحیی منصور مؤید همزمان با نیمه شعبان از گروه فیلم و سریال شبکه دو روی آنتن خواهد رفت. این فیلم با نقش آفرینی بازیگرانی چون مریم کاویانی،‌ فریبا متخصص، زهرا سعیدی،‌سید یاسر جعفری، نیلوفر شهیدی و حسن اسدی داستان چند خانواده را بیان می کند که در منزلی با یکدیگر زندگی می کنند و بروز اتفاقی باعث می شود تا این خانواده ها دچار سوء تفاهمی شده و رو در روی یکدیگر بایستند.

فیلم تلویزیونی «جایزه» به کارگردانی رضا سبحانی و تهیه کنندگی محسن شایان فر برای پخش در مبعث حضرت رسول(ص) تهیه و تولید می شود. این فیلم با نقش آفرینی بازیگرانی همچون صالح میرزاآقایی، مینا جعفرزاده، حسین محب اهری، آناهیتا اکبری و علی شاملو داستان پسری بنام امیرعلی را روایت می کند که در مسابقه انشانویسی یکی از شبکه های تلویزیونی برنده شده و باید برای گرفتن جایزه ا ش عازم تهران شود و این موضوع آغاز ماجراهایی برای اوست.

فیلم سینمایی «کفش های پاره» به کارگردانی مرتضی آتش زمزم و تهیه کنندگی محسن طباطبایی پور برای پخش در تابستان ‌٩٠ تهیه و تولید خواهد شد. این فیلم با مضمون کودک ساخته می شود و فضای زندگی ماشینی روزگار ما که باعث بروز فاصله ها بین کودکان و والدین شده است را مطرح می کند. این فیلم در حال حاضر در مرحله پیش تولید قرار دارد.

سریال «چمدان» با مضمون طنز به کارگردانی و تهیه کنندگی خسرو ملکان برای پخش در ماه مبارک رمضان از شبکه دو سیما در حال تهیه و تولید است. این سریال ‌٢٧ قسمتی یک اثر اپیزودیک است و بازیگرانی چون فتحعلی اویسی، میرطاهر مظلومی، محسن قاضی مرادی، فلورا نظری، یوسف صیادی و ارژنگ امیرفضلی در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند همچنین سریال تلویزیونی «سی امین روز» به کارگردانی جواد افشار و تهیه کنندگی رضا جودی دومین اثر نمایشی شبکه دو سیما درماه رمضان امسال خواهد بود که با نقش آفرینی بازیگرانی چون هومن سیدی، کوروش سلیمانی، محمود عزیزی، رزیتا غفاری و بهرام ابراهیمی داستان مردی بنام سیاوش را به تصویر می کشد که سهواً باعث قتل برادر دوستش می شود و از آنجا که بسیار به رفاقت پایبند است قتل را گردن می گیرد.

این سریال در کنار «چمدان» یکی از گزینه های شبکه دو سیما برای پخش در ایام ماه مبارک رمضان در نظر گرفته شده است.

سریال «نشانی» به کارگردانی رامبد جوان و تهیه کنندگی مجید اوجی با بازی فلورا سام،‌آتنه فقیه نصیری، برزو ارجمند، رامبد جوان، داوود رشیدی و مرضیه برومند که پخش آن در ‌١٥ قسمت از شبکه دو آغاز شده و داستان دختری بنام لیلا را به تصویر می کشد که در پی ورشکستگی شرکت عمه اش، مجبور می شود به ایران سفر کند ولی بدنبال این موضوع ماجراهایی برایش بوقوع می پیوندد. ای سریال هم اکنون هر روز به جز شنبه ها و جمعه ها ساعت ‌٢٣/٣٠ از شبکه دو پخش می شود.

سریال «قسم» به کارگردانی حسین تبریزی و تهیه کنندگی سعید منتظر المهدی در ایام تابستان از شبکه دو روی آنتن خواهد رفت. این سریال با نقش آفرینی بازیگرانی چون مریم کاویانی، بهزاد فراهانی، حسن جوهرچی و نسرین مقانلو داستان ارتباط انسان با خدا را به تصویر می کشد و روایت زندگی پیرمردی است که در هویت و اعتقاداتش دچار مشکلاتی می شود.

سریال تلویزیونی «شهریار» به تهیه کنندگی پروانه پرتو و کارگردانی کمال تبریزی قرار است در ایام تابستان در ‌٢٢ قسمت، زندگی پرفراز و نشیب شهریار را به تصویر بکشد. الهام حمیدی، فرهاد قائمیان، مهسا کرامتی و لیلا تقوی از بازیگران سریال شهریار هستند.

همچنین سریال «او یک فرشته بود» به کارگردانی علیرضا افخمی و تهیه کنندگی رامین عباسی زاده با آغاز فصل تابستان از شبکه دو به روی آنتن خواهد رفت. این مجموعه داستان خانواده ای را به تصویر می کشد که با ورود یک زن به جمع خانوادگی شان باعث از هم پاشیدگی خانواده از هم می شود. در این سریال بازیگرانی چون حسن جوهرچی، مریم کاویانی، بهاره افشار و ثریا قاسمی به ایفای نقش پرداخته اند.

***

«قند و پند، دیدار آشنا، پلی به گذشته، بر بال پروانه و زنگ تاریخ» از ویژه برنامه های گروه فرهنگ، تاریخ و هنر شبکه دو سیماست که در ایام تابستان از این شبکه به سمع و نظر مخاطبان خواهد رسید.

«قند و پند» مجموعه ای نمایشی به تهیه کنندگی علی احمدی است که قصه های آن بر اساس ضرب المثل ها و قصه های کوتاه ادبیات فارسی کهن نوشته شده است. این مجموعه با نمایش های متعدد پیرامون موضوعات متنوع در ایام تابستان به روی آنتن می رود.

سری ششم برنامه «دیدار آشنا» به تهیه کنندگی قاسمعلی فراست در ایام تابستان روی آنتن خواهد رفت. این برنامه در ‌٣٠ قسمت به معرفی زندگی، آثار و تجربیات اساتید مختلف در حوزه های فرهنگی، هنری و ادبی خواهد پرداخت.

«پلی به گذشته» برنامه ای است که به تهیه کنندگی علی رجب لو در ایام تابستان قرار است مقاطع مختلف تاریخ کشور را تا پیروزی انقلاب اسلامی به سمع و نظر مخاطبان برساند.

«زنگ تاریخ» برنامه ای به تهیه کنندگی ناصر عبداللهی نگار است که در ‌١٨٥ قسمت ‌١٥ دقیقه ای به بررسی تاریخ معاصر ایران می پردازد. این برنامه شنبه، دوشنبه و چهارشنبه قبل از خبر ‌٢٠/٣٠ پخش می شود و هدف از پخش آن آشنایی نسل جوان با تاریخ معاصر کشور و بازگویی و نگاهی دقیق به نهضت های مردمی در سده گذشته است. مجری کارشناس این برنامه حجت الاسلام روحانی است که ادوار زندگی امام خمینی (ره) از دوران ولادت، کودکی و نوجوانی، شکل گیری شخصیت سیاسی اجتماعی ایشان، خودسازی و محیط سازی ودر نهایت آغاز دوران رسمی مرجعیت و رهبری ایشان در سال ‌٤٠ و .... را نقد و بررسی می کنند. سپس برنامه به شکل گیری نهضت حضرت امام (ره) پرداخته و مبارزات ایشان در زمان رژیم طاغوت و دستگیری و تبعید ایشان را بازگو می کند و این روند تا پیروزی انقلاب اسلامی با هدایت و رهبری ایشان ادامه پیدا می کند. پخش این برنامه در ایام تابستان نیز ادامه خواهد داشت.

«بربال پروانه» نیز برنامه دیگری به تهیه کنندگی ناصر عبداللهی نگار است که در ‌٣٠ قسمت به بررسی تحولات صعودی سینمای کودک و نوجوان خواهد پرداخت. بربال پروانه برنامه ای ترکیبی است که در کنار پاسخگویی به سؤالاتی پیرامون اعتلای سینمای کودک به چگونگی تقویت کالبد این سینما و تولید آثار فاخر می پردازد.

***

برنامه های «ووم پای قصه گو، مارگو موشه، قطارهای کوچولو، طلیعه صبح، سفر به روستای کوچولوها، دعای افتتاح، خرس های مهربون، انا القدس، گزارش حیوانات و سریالهای خارجی معلم، مرز جنون، قصه های جزیره، قتل در میدسامر، دهکده خاطرات، بچه های بازیگوش و ‌٥٥ درجه شمالی نیز از برنامه هایی است که تأمین برنامه شبکه دو سیما به مناسبت ایام تابستان آماده پخش کرده است.

مجموعه نمایشی «انا القدس» در ‌٣٠ قسمت ‌٤٥ دقیقه ای قرار است به مناسبت ماه مبارک رمضان از شبکه دو پخش شود. داستان این مجموعه مربوط به سال ‌١٩١٧ است که دولت انگلیس با برپایی جنگی سخت، دولت عثمانی را از بیت المقدس بیرون می کند و در مقابل، شهروندان فلسطینی خود را برای مقابله با این تهاجم آماده می کنند. این سریال محصول سال ‌٢٠٠٩ سوریه است که باسل الخطیب کارگردانی آن را به عهده دارد و افلام محمد نوروزی به همراه حسن عبدالله تهیه کنندگان این مجموعه هستند.

«دعای افتتاح» هم در ‌٣٠ قسمت ‌١٠ دقیقه ای کاری دیگر از تامین برنامه شبکه دوبرای ایام ماه مبارک رمضان است.

برنامه «طلیعه صبح» که هم اکنون روزهای جمعه و ایام تعطیل صبحها از شبکه دو پخش می شود نیز به مناسبت ایام تابستان در ‌٩٠ قسمت ‌٣٥ دقیقه ای آماده شده است که بصورت مستندی ترکیبی، ادعیه و زیارات مخصوص روز را با توجه به مناسبت های مخنلف به تصویر می کشد. این برنامه در ایام تابستان جایگزین برنامه «بچه ها مدرسه» خواهد شد.

سریال «معلم» محصول مشترک کشورهای فرانسه و سوئد است و قسمت های مختلف توسط کارگردانان گوناگونی ساخته شده است. این سریال که در ایام تابستان از باکس نمایشی ساعت ‌١٩ در ‌٣٠ قسمت ‌٤٠ دقیقه ای روی آنتن خواهد رفت از محتوا و پیام های تربیتی و آموزشی کارآمد برخوردار است. این اثر، تلاش های ویکتور لوواک را روایت می کند که با پشتوانه سال ها قضاوت، اکنون در نقش معلمی سیار است که با استقرار چند روزه در مدرسه های مناطق مختلف فرانسه به انجام مسئولیتش می پردازد.

انیمیشن های «ووم پای قصه گو» در ‌٥٢ قسمت ‌١٤ دقیقه ای، «مارگو موشه» در ‌٤ قسمت ‌٩ دقیقه ای و «قطارهای کوچولو» در ‌١١ قسمت ‌١٠ دقیقه ای پخش می شوند.

«ووم پای قصه گو» در خصوص گونه های کم و متنوعی از حیوانات است که در قطب شمال با هم زندگی می کنند. این انیمیشن صمیمیت این حیوانات و خاطرات خوش آنها را بیان می کند و ووم پای قصه گو راوی این خاطرات برای مخاطبان خردسال خواهد بود.

«مارگو موشه» داستان موشی را روایت می کند که در جنگل زندگی می کند و داستانها و اتفاقاتی که برایش به وقوع می پیوندد را به تصویر می کشد.

همچنین انیمیشن «سفر به روستای کوچولوها» در ‌٢٠ قسمت ‌٢٥ دقیقه ای روایت گر سفر سه میمون کوچولو برای گذراندن تعطیلات تابستانی است که به علت مشغله های پدر و مادر در روستایی کوچک ماندگار می شوند. حضور این سه برادر و ارتباطشان با مردم روستا ماجراهای دیدنی را می آفریند.

سریال «مرز جنون» محصول سال ‌٢٠٠٨ در ‌٢٢ قسمت ‌٤٥ دقیقه ای نیز که هم اکنون در حال پخش از شبکه است در ایام تابستان نیز به پخش خود ادامه می دهد. این سریال ‌٣ اپیزودی توسط دیوید فرازی، هالی دال، اریک کنول، چارلز بی نامی و استفان سورجیک کارگردانی شده است و هم اکنون شنبه ها ساعت ‌٢١/٣٠ از شبکه دو سیما پخش می شود.

سریال «قصه های جزیره» محصول سال ‌١٩٨٩ است که داستان زندگی دختری به نام سارا استنلی را به تصویر می کشد که با مرگ پدر و مادرش مجبور می شود از شهر خود نقل مکان کرده و برای ادامه زندگی به خانواده کینگ ملحق شود. در این سریال که هم اکنون از شنبه تا پنج شنبه هر روز ساعت ‌١٩ از شبکه دو روی آنتن می رود بازیگرانی چون سارا پلی، حماز امپروگنار، زاخاری بنت و جکی باروس به ایفای نقش پرداخته اند.

سریال «قتل در میدسامر» در ‌٤٤ قسمت ‌٤٥ دقیقه ای آماده پخش از شبکه دو سیماست که با اتمام سریال مرز جنون، شنبه ها ساعت ‌٢١/٣٠ به روی آنتن می رود. این سریال پیرامون قتل های مختلفی است که در میدسامر (منطقه ای در انگلستان) که شامل دهکده های کوچکی است به وقوع می پیوندد. در این منطقه سربازرسی به نام بارنابی همراه با خانواده اش زندگی می کند که مسائل را با دقت بررسی کرده و قاتل یا قاتلین را شناسایی می نماید. در قسمت های مختلف این سریال خواهیم دید افرادی که با زیرکی سعی در مخفی کردن هویت خود دارند توسط این سربازرس به دام می افتند و ...

این سریال محصول سال ‌١٩٩٧ کشور انگلستان است که بازیگرانی همچون جان نتلز، جین وی ماک و باری جکسون در آن به ایفای نقش پرداخته اند.

سریال «دهکده خاطرات» محصول سال ‌٢٠٠٨ است که به کارگردانی مارک جابست، چارلز پالمر و جان گرینیگ ساخته شده و هم اکنون پنج شنبه ها ساعت ‌٢١/٣٠ از شبکه دو سیما در حال پخش است. محور اصلی این سریال شخصی به نام لورا است که در یک خانواده پرجمعیت در دهکده لارک رایز زندگی می کند. این سریال داستان زندگی دختر نوجوانی را به تصویر می کشد که برای کمک به مخارج خانواده اش در یک شرکت پست مشغول به کار می شود.

سریال خارجی «بچه های بازیگوش» نیز در ‌١٨ قسمت ‌٢٥ دقیقه ای داستان یک خانواده پنج نفره را روایت می کند که شامل پدر و مادر خانواده به نامهای «پیتر و سو» و سه فرزند با نامهای «جیک، بن، کارن» می باشند. «جیک» نوجوانی در سن بلوغ است که بزرگترین فرزند خانواده است، «بن» پسری بازیگوش و در حدود سن دبستان و «کارن» تنها دختر خانواده، دختری نکته بین در حدود سن پیش دبستانی است. داستان قسمت های مختلف این سریال بر محور اصلی رفتارهای والدین با بچه ها و تأثیرگذاری آن بر روحیات بچه ها استوار است.

سریال « ‌٥٥ درجه شمالی» نیز در ‌١٣ قسمت ‌٤٥ دقیقه ای پس از اتمام سریال «خاطرات دهکده» روزهای پنج شنبه ساعت ‌٢١/٣٠ به روی آنتن خواهد رفت. مضمون این سریال در خصوص گروهی از افسران پلیس است که درگیر ماجراهای جنایی هستند. این سریال محصول سال های ‌٢٠٠٤ و ‌٢٠٠٥ کشور انگلستان است که دون گیلت، درولا کی وان و اندری دان در این سریال به ایفای نقش می پردازند.

انیمیشن «خرسهای مهربون» در ‌٨ قسمت ‌٢٠ دقیقه ای محصول سال ‌٢٠١٠ است که کارگردانی آن را لری هاستون به عهده دارد. این انیمیشن داستان چند خرس مهربان را به تصویر می کشد که قصد دارند یک پارک شادی درست کنند اما خرس کوچک و بد اخلاق تمام سعی خود را می کند تا مانع کار خرسهای مهربان شود.

«گزارش حیوانات» نیز انیمیشنی است که در ‌٢٦ قسمت ‌٩ دقیقه ای و با حال و هوای طنز آماده پخش شده است. در این برنامه گزارشگری که فقط صدای آن را می شنویم به میان حیوانات رفته و نظرشان را در مورد موضوعات مختلف نظیر سیرک، دوستی، بچه ها و ..... جویا می شود.

***

«روز از نو، خانه ما، دورخیز، ورزش از نگاه دو، سرآشپز بزرگ و جمع ما» از برنامه های گروه اجتماعی هستند که در ایام تابستان از شبکه دو پخش می شود.

«روز از نو» عنوان برنامه صبحگاهی شبکه دو سیماست که از تیرماه سال ‌٨٧ از شبکه دو سیما پخش می شود. این برنامه که سری چهارم پخش خود را پشت سر می گذارد به تهیه کنندگی ندا سپانلو و اجرای الهام صفوی زاده، افشین زینوری و امیر زنده دلان لحظات شاد و خوبی را برای مخاطبان به ارمغان می آورد که در ایام تابستان نیز به پخش خود ادامه می دهد. در این برنامه آیتم هایی همچون صلوات خاصه، راز صبح، پیامک ـ تلفن، زنگ ورزش، ‌انجمن بچه های گنده، یکی مثل ما، سلامت از نو، تپق و کلیپ های شاد پخش می شود. در روزهای شنبه و سه شنبه محمدرضا یکتا مرام بخش ورزشی را اجرا می کند. در روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه محمد سادات اخوی بخش فرهنگ و هنر را به مخاطبان هدیه می دهد. در روز چهارشنبه علیرضا محمدپور به معرفی کتب روز دنیا پرداخته و احمد وکیلیان نیز به فرهنگ عامه می پردازد. بخش طب سنتی را دکتر فهیمی به عهده دارد. همچنین دکتر فرشچی متخصص تغذیه روزهای شنبه، دکتر ساسان شاه ویسی در زنگ اقتصاد روزهای یکشنبه، حجت الاسلام دکتر روحی کارشناس مذهبی در روزهای سه شنبه، دکتر پریسا طاهری در خصوص سالمندان و خانواده روزهای چهارشنبه و دکتر سید محسن فاطمی روان شناس در روزهای پنج شنبه در این برنامه حضور خواهند داشت. این برنامه هر روز از ساعت ‌٧ تا ‌٩/١٥ از شبکه دو پخش می شود.

«خانه ما» برنامه ای زنده و ترکیبی است و هر روز ساعت ‌١١ تا ‌١٢/٣٠ پخش می شود که علاوه بر پرداختن به مسائل کودکان، نوجوانان و خانواده ها به مباحث دیگری همچون «کودک من» و ... می پردازد.

بخش «کودک من» با اجرای سارا روستاپور به شناخت بیشتر والدین از روحیات و نحوه رشد ذهنی ـ‌ حرکتی کودکان زیر ‌٧ سال می پردازد و برای خلاقیت آفرینی در کودکان، برای بچه ها آموزش کاردستی نیز دارد. در این بخش شعرهای کودکانه نیز برای یادگیری بزرگسالان و خواندن آن برای خردسالان زیرنویس می شود. این برنامه در روزهای شنبه پیشکسوتی از رسانه را دعوت می کند که به سوابق کاری آن پیش‌کسوت می پردازد.

«به من بگو چی بپوشم» نیز با اشاره به مسأله مد در جامعه به ترغیب جوانان برای آشنایی بیشتر به فرهنگ پوشش ایرانی و اسلامی اهتمام می ورزد.یکشنبه ها بخش «کودک ـ خانه ـ مدرسه» با دعوت از کارشناس مشاور تربیتی (عابد کریمی) به بحث در رابطه با مسائل تربیتی می پردازد. همچنین «زندگی در مسیر» با اجرای هماوندی به بررسی توانمندی افراد معلول در سطح جامعه می پردازد.

سه شنبه ها «دست پخت» پخش می شود که کارشناس صنایع و مواد غذایی، خواص و ارزش غذایی خوراک خانواده ها و کودکان را بررسی می کند. بخش«نسخه» نیز به بحث در مورد بیماریهای متفاوت می پردازد.

چهارشنبه ها به «آشنایی با بازیهای دیرینه محلی» اختصاص دارد که نحوه اجرای این بازی ها را در شهرهای مختلف ایران به نمایش می گذارد. «امپراطور کوچک» نیز بخشی است که گیتی خامنه با بحث روان شناسی درباره کودک و نوجوان به طرح مشکلات روحی و اجتماعی کودکان می پردازد. روزهای پنج شنبه هم آقای میلانی در بخش «این یک زندگی است» به شهرهای مختلف سفر می کند و مخاطبان را با طریقه زندگی و آداب و رسوم مناطق مختلف آشنا می کند.

تهیه کنندگی این برنامه را رضا داستانی به عهده دارد که در ایام تابستان نیز مهمان خانه مخاطبان خواهد بود.

«دورخیز» برنامه ای است که در روزهای جمعه و ایام تعطیل ساعت ‌٧/٤٠ از شبکه دو سیما پخش می شود. این برنامه با دعوت از مهمانانی در حوزه های مختلفی از قبیل فرهنگی ‌ـ اجتماعی و هنری لحظات شاد و مفرحی را برای مخاطبان به ارمغان می آورد. پخش این برنامه در ایام تابستان نیز ادامه خواهد داشت.

«ورزش از نگاه دو» در سری جدید پخش خود با اجرای نیما نهاوندیان شنبه ها ساعت ‌٢٣ از شبکه دو سیما پخش می شود که در ایام تابستان نیز به پخش خود ادامه داده و هر هفته با توجه به مسائل ورزشی هفته، از کارشناس و یا مهمانی دعوت به عمل می آورد.

«سرآشپز بزرگ» عنوان مسابقه ای است که به تهیه کنندگی سید علیرضا سبط احمدی برای پخش در ایام تابستان تهیه و تولید شده است. این مسابقه جذاب با حضور بازیگران مطرح به عنوان مجریان برنامه، تولید شده و از بخش های متنوع و مهیجی برخوردار است. سعی این برنامه بر آن است تا اطلاعات صحیح در خصوص مصرف کالاها و تنوع غذاهایی که می توان با محصولات مختلف تهیه کرد را در اختیار مخاطبان قرار دهد.

«جمع ما» عنوان برنامه ای دیگری از گروه اجتماعی شبکه دو سیماست که به تهیه کنندگی الهه بهبودی و اجرای آزاده نامداری هم اکنون از شبکه دو درحال پخش است. «جمع ما» برنامه ای زنده و ترکیبی است که از شنبه تا سه شنبه بعد از خبر ‌٢٠/٣٠ به مدت ‌٤٠ دقیقه پخش می شود و شامل آیتم های متنوعی است که موضوعات اجتماعی را با رویکرد خانواده واکاوی می کند. این برنامه که در ادامه برنامه «غیره منتظره» است به موضوعات اجتماعی با رویکرد خانواده توجهی خاص و ویژه دارد. موضوعات وبخش های این برنامه به شکل پرونده مطرح می شود. در هر پرونده با حضور کارشناسان مختلف در زمینه های جامعه شناسی، روان شناسی، علوم قرآنی و ارتباطات یک موضوع را از چندین وجه بررسی می نمایند.

***

گروه مستند شبکه دو سیما در قالب برنامه «مستند دو» مجموعه ای از جذاب ترین مستندهای روز ایران و جهان را در سه حوزه به مخاطبان شبکه دو هدیه می دهد. این سه حوزه عبارتند از:

‌١- مستندهای تولید گروه مستند: که در ‌٨ عنوان و ‌٣٩ برنامه تولید شده و پخش خواهد شد که «قاب، ما حرفه ای شدیم، مستند داستانی جبار باغچه بان، مستند باغچه بان،

سایه های افسون، اتاق صعود، مورد تأیید است و تیم آتش» از آن جمله هستند.

«قاب» در ‌٢٦ قسمت ‌٤٠ دقیقه ای مستندهای فاخر تولید ایران را پخش و سپس نقد و بررسی می نماید.

«ما حرفه ای شدیم» به تهیه کنندگی محمودرضا رضایی در ‌٦ قسمت ‌٣٠ دقیقه ای به روند حرفه ای شدن فوتبال ایران، آسیب شناسی ها و مسائل مربوط به نوجوانان و خانواده ها در این زمینه می پردازد.

«مستند داستانی جبار باغچه بان» به تهیه کنندگی محمد حسین پور سعی دارد با نگاهی داستان گونه، زندگی جبار باغچه بان مبدع روش های نو برای آموزش کودکان ناشنوا را در ‌١ قسمت ‌٩٠ دقیقه ای مورد بررسی قرار دهد.

«مستند باغچه بان» در یک قسمت ‌٣٠ دقیقه ای به مصاحبه با شاگردان جبار باغچه بان در خصوص شرح فعالیت های ایشان می پردازد.

«سایه های افسون» در یک قسمت ‌٤٠ دقیقه ای به بررسی آسیب شناسی بازی های کامپیوتری در ایران خواهد پرداخت.

«اتاق صعود» این برنامه در یک قسمت ‌٥٨ دقیقه ای به بررسی زندگی معلولان امیدوار و فتح قله دماوند به دست آنها و همچنین زندگی یک معلول نقاش که در این سفر به صورت روحانی همراه جمع است و به نقاشی می پردازد، اشاره می کند.

«مورد تأیید است» رقابت انتخاباتی دانش آموزان یک مدرسه برای تصاحب مسند شورای دانش آموزی را در یک قسمت ‌٤٠ دقیقه ای به تصویر می کشد.

«تیم آتش» در ‌٢ قسمت ‌٢٠ دقیقه ای نقش هوانیروز و شهید صیاد شیرازی را در دفاع مقدس بررسی می کند.

‌٢- مستندهای فاخر آرشیوی ایرانی و خارجی: در ‌١٣ عنوان و ‌١٩ برنامه که شامل مستندهای «چتر سبز نخل جهرم، شاهد عینی، مستند یوز، کاوشگران حیات وحش، باغهای ایران، آیه های زمینی، اسرار کودکی، بچه ها و مشکل ریاضی، کودکم غذا نمی خورد، آخرین شیر ماده، بچه ها، تماشای ابرها، ماجراجویی در یوکان، زندگی زیر ستارگان شمالی، کودکان مصرف کننده، انتهای آفریقا، انجیل پجه ماه، تمشک، شکرپج و دستان مش ذبیح» است.

«چتر سبز نخل جهرم» در ‌٧ قسمت ‌٣٠ دقیقه ای، نقش نخل در طول ادوار و بررسی فرهنگ عامه در ارتباط با آن را در چهار فصل طبیعت به تصویر کشیده است.

«شاهد عینی» مستندی است که در ‌١٣ قسمت ‌٣٠ دقیقه ای با تکنیک های جدید به بررسی رفتار حیوانات در نقاط مختلف دنیا می پردازد.

«مستند یوز» کار ماندگاری از دکتر ضابطی جهرمی در خصوص یوزپلنگ ایرانی است که در یک قسمت ‌٥٠ دقیقه ای به بررسی وضعیت یوزپلنگ در مناطق مختلف ایران پرداخته و در این زمینه با اهالی فن به گفتگو نشسته است.

«کاوشگران حیات وحش» در ‌١٣ قسمت ‌٣٠ دقیقه ای تصاویری زیبا ، منحصر بفرد و جذاب از حیات وحش ایران را به مخاطبان ارائه می کند.

«باغهای ایران» مجموعه ‌٢٠ قسمتی است که در قالب مستند و با پشتوانه تحقیقی جامع به بررسی معماری و فضای سبز باغهای مهم ایرانی پرداخته است.

«اسرار کودکی» در ‌٦ قسمت ‌٢٠ دقیقه ای به عادات و رفتار کودکان از لحظه تولد تا پایان دوران کودکی می پردازد.

« بچه ها و مشکل ریاضی» در ‌٢ قسمت ‌٤٥ دقیقه ای به بررسی ضعف نوجوانان در درس ریاضی می پردازد.

«کودکم غذا نمی خورد» این برنامه در یک قسمت ‌٣٥ دقیقه ای به بررسی زندگی چند کودک که رژیم غذایی معمولی ندارند می پردازد.

«آخرین شیر ماده» در یک قسمت ‌٤٥ دقیقه ای به یکی از مناطق آفریقا که دچار جنگهای داخلی شده و تنها یک شیر ماده باقی مانده آن مناطق جنگلی است، می پردازد.

«بچه ها» در ‌١ قسمت ‌٥٠ دقیقه ای به بررسی زندگی کودکان ‌٤ کشور فقیر و غنی دنیا می پردازد.

مستند زیبا ودیدنی «تماشای ابرها» در یک قسمت ‌٨٠ دقیقه ای با پخش تصاویر زیبا به تشریح انواع ابرها می پردازد.

«ماجراجویی در یوکان» در یک قسمت ‌٤٥ دقیقه ای به زندگی خانواده ای در طبیعت می پردازد.

«زندگی زیر ستارگان شمالی» زندگی یک زوج دانشمند و محقق به همراه کودک خردسالشان را در قطب شمال به تصویر کشیده است.«کودکان مصرف کننده» در یک قسمت ‌٦٠ دقیقه ای نقش کودکان را در مصرف مواد خوراکی و سوء استفاده شرکتهای سازنده مواد خوراکی مورد بررسی قرار می دهد.«انتهای آفریقا» در ‌٥ قسمت ‌٤٥ دقیقه ای تصاویر زیبایی از آفریقا و حیات وحش آن را به نمایش می گذارد.

«انجیل پجه ماه» در یک قسمت ‌٣٠ دقیقه ای مراسم چیدن انجیر توسط چند نوجوان در شمال به همراه خانواده شان را به نمایش می گذارد.

‌٣- مستندهای خارجی برای نوجوان: در ‌٦ عنوان و ‌١٣٤ برنامه که شامل مجموعه های «راه یخی، ادی در باغ وحش، درون زندگی، باغ وحش، جزیره لمورها و دنیای حیوانات» است.

«راه یخی» این مستند در ‌٢٦ قسمت ماجرای سفر پدری به همراه دو فرزند جوانش به قطب جنوب را به نمایش می گذارد. این مستند مخاطبان را با محیط زیست و حیات وحش قطب جنوب آشنا می کند.

«ادی در باغ وحش» در این مجموعه که تلفیقی از تصاویر واقعی و انیمیشن است یک شخصیت فضایی به همراه یک پسر بچه ویک حیوان، کودکان را با زندگی جانوران آشنامی کنند.

«درون زندگی» این مستند در ‌١٠ قسمت پخش می شود و در آن کودکان علاقمند به حیات وحش، مأموریت پیدا می کنند تا همراه کارشناسان حیوان مورد علاقه خود را از نزدیک ببینند و با ویژگی ها و شرایط زندگیش آشنا شوند.

«باغ وحش»در‌٢٠ قسمت‌٢٠ دقیقه ای آماده پخش است که نوجوانان را با باغ وحش های نقاط مختلف دنیا، زندگی حیوانات و رفتارهای آنان آشنا می سازد.

«جزیره لمورها» در ‌١٠ قسمت ‌٢٠ دقیقه ای زندگی روزانه و ماجراهایی که برای لمورها پیش می آید را به تصویر کشیده است.

«دنیای حیوانات» در ‌٢٨ قسمت ‌٢٠ دقیقه ای به زندگی بچه های حیوانات از بدو تولد تا یک سالگی می پردازد. این برنامه جذاب در هر قسمت، زندگی یکی از حیوانات را به تصویر می کشد.

***

«پنجره، تاریخ روابط ایران و انگلیس، جهان سیاست(نگاه دو)، ‌٣٠ یا سی‌(مجله دو)» عنوان برنامه های گروه سیاسی است که در ایام تابستان از این شبکه پخش می شوند.

«پنجره» عنوان برنامه ای است که با آیتم های متنوعی چون کودتای ‌٢٨ مرداد، قیام ‌١٧ شهریور، سقوط هواپیمای مسافربری، عملیات مرصاد، مبارزه با تروریسم، شهادت آیت ا... بهشتی، حادثه میدان شهدا و همچنین بازگشت آزادگان به میهن اسلامی در مناسبت های مختلفی چون هفته دولت، روز عفاف و حجاب، روز مبارزه با تروریسم، سالگرد قیام ‌١٧ شهریور و سالگرد عملیات مرصاد از شبکه دو روی آنتن می رود. این برنامه به تهیه کنندگی وحید نهضت متناسب با نیازهای مخاطب نوجوان ساخته شده که سعی دارد موضوعات هر یک از آیتم های خود را به صورت مصداقی و استعاره ای برای نوجوانان بیان کند.

همچنین «تاریخ روابط ایران و انگلیس» برنامه ای دیگر است

فرستنده: سها
منبع: ایسنا


بازگشت به صفحه اصلی
نام و نام خانوادگی
رایانامه
*
کدتصویری کدداخل تصویر
 
نام و آدرس ایمیل شما محفوظ است

توجه:دانلود و نصب دو نرم افزار فوق جهت استفاده بهتر از سایت پیشنهاد می شود .
کاربر حاضر : 426/مجموع : 2692015